Tydzień Przeciwdziałaniu Przemocy – to ogólnoświatowe wydarzenie odbywające się corocznie w trzecim tygodniu listopada, którego celem jest podniesienie świadomości na temat znęcania się wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach edukacyjnych oraz wskazanie sposobów zapobiegania im, jak również reagowania na nie.

Temat tegorocznego Tygodnia Przeciwdziałania Przemocy brzmiał: „Naróbcie hałasu wokół  procederów przemocy”. Za cel postawiliśmy sobie umożliwienie naszym dzieciom przeciwstawienia się wszelkim formom znęcania się nad innymi, przy jednoczesnym przekazywaniu pozytywnego przesłania w społecznościach naszych szkół.

Tydzień rozpoczął się „Dniem dziwnych skarpetek” w poniedziałek, 13-ego listopada. Było to zabawne wydarzenie, podczas którego dorośli i dzieci nosili swoje najbardziej szalone i niedopasowane skarpetki, aby uczcić fakt, że każdy jest inny i to właśnie czyni nas wspaniałymi, różnorodnymi osobowościami!

Kontynuowaliśmy następnie szereg angażujących zajęć i wnikliwych zgromadzeń. Rozmawialiśmy o tym, co oznacza znęcanie się nad innymi; jak dokuczanie może zamienić się w coś bardziej bolesnego i co można zrobić, aby powstrzymać tego typu zachowania.

Dzieciom przypomniano, że jeśli chcą z kimś porozmawiać, czują się smutne lub zaniepokojone, ich przyjaciele i nauczyciele są pod ręką, aby wysłuchać ich obaw. Nasi nauczyciele wzmocnili to przesłanie, przygotowując plakat, na którym wszyscy przykładali ręce do uszu, aby pokazać, że każde dziecko może porozmawiać z dowolnym członkiem personelu o swoich problemach, a my wszyscy będziemy tam, aby wysłuchać, gdy „krzyczy”.

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia było działanie zwane łańcuchem pozytywności. Poprosiliśmy każde dziecko, od klasy Year 2, aż do klasy Year 9, aby napisało 3 rzeczy: komplement na temat innej osoby w szkole, coś miłego na swój temat oraz kilka ogólnych rad, jak pielęgnować dobre przyjaźnie i relacje. Następnie zebraliśmy te wiadomości i zszyliśmy je razem, tworząc długi łańcuszek wypełniony pięknymi, pozytywnymi wiadomościami. Łańcuszek pozostanie zawieszony w szkole, aby pokazać światu, jaką jesteśmy silnie połączoną, zgraną i pozytywną społecznością szkolną!

Podczas Tygodnia Przeciwdziałaniu Przemocy byliśmy zachwyceni możliwością wspólnego zaangażowania się w działania, które w pełni pokrywają się z etosem życzliwości oraz przyjaźni w naszych szkołach. Dzięki czemu wspólnie nadal będziemy tworzyć kulturę dobrej woli, empatii oraz współczucia dla siebie nawzajem. Dziękujemy naszym wspaniałym dzieciom za to, że mogły być częścią tego wyjątkowego tygodnia!