W miarę przesuwania się dzieci po szczeblach edukacyjnych od przedszkola / szkoły podstawowej aż do liceum / szkoły średniej, odrabianie zadań domowych staje się coraz ważniejszą częścią ich popołudniowej rutyny.
Zadania domowe mają wiele korzyści, takich jak rozwój niezależności i odpowiedzialności, pogłębienie zaangażowania w materiały prowadzone na lekcjach, budowanie dyscypliny w wypełnianiu obowiązków oraz kształtowanie pozytywnego obrazu nauki.
Z drugiej strony, dzieci mogą uznawać odrabianie zadań domowych za nudne, męczące, bądź frustrujące, co może prowadzić do ich niskiej samooceny – i tutaj niezwykle kluczowe jest wsparcie rodziców w tym procesie.
Poniżej znajduje się 8 wskazówek dla rodziców dotyczących odrabiania zadań domowych przez dzieci (lub młodzież):
1. Ustal optymalny czas na odrabianie zadań domowych
Ustal konkretny czas na odrabianie prac domowych i jeśli to możliwe, rób to o stałej porze każdego dnia. Niektóre dzieci wolą odrabiać zadania domowe od razu po szkole, podczas gdy inne wolą najpierw zrobić sobie przerwę i trochę odpocząć. Niezależnie od ich preferencji, należy to zrobić nie później, niż wczesnym wieczorem, ponieważ im później, tym bardziej naturalnie dziecko się męczy. W żadnym wypadku nie należy czekać z odrabianiem zadań domowych do pory – tuż przed snem.
2. Stwórz przyjazną przestrzeń do nauki
Bardzo ważne jest, aby dziecko miało wyznaczoną przestrzeń do odrabiania swoich zadań domowych, z dala od wszelkich rozpraszaczy, takich jak telewizor, zwierzęta domowe, odwiedzający nas goście i głośne dźwięki z zewnątrz. Niektóre dzieci (zwłaszcza poniżej 13-ego roku życia i te, które niechętnie wykonują pracę domowe) mogą skorzystać z odrabiania zadań domowych w przestrzeni wspólnej (ale cichej), takiej jak, np. jadalnia, czy kuchnia. Możesz wtedy usiąść obok i wesprzeć je w wykonywania tej pracy. Inne dzieci zdecydowanie wolą pracować samodzielnie. W każdym razie ważne jest, aby zrozumieć preferencje swojego dziecka.
3. Nie odpowiadaj od razu na pytania dziecka
Nie odpowiadaj od razu na pytania dziecka dotyczące jego zadań domowych. Choć może to być kuszące, zwłaszcza jeśli dziecko jest sfrustrowane, bardzo ważne jest, aby oprzeć się pokusie zwykłego podania mu gotowej odpowiedzi. Zamiast tego podawaj mu wskazówki, sugeruj rozwiązania, proponuj strategie, aby pomóc mu skierować się we właściwym kierunku. Spróbuj nakłonić go do znalezienia właściwej odpowiedzi.
4. Pokaż pozytywne nastawienie do zadań domowych
Postawa dziecka wobec zadań domowych będzie odzwierciedlać Twoją własną postawę. Przyzwyczaj się do mówienia dziecku, że praca, którą wykonuje, jest ważna. Badania wykazały związek między rodzicami, którzy mają pozytywne nastawienie do odrabiania zadań domowych, a lepszym funkcjonowaniem emocjonalnym ich dzieci. Oznacza to, że Twoje dziecko może być bardziej skłonne do wytrwałości w wykonywaniu zadań, jeśli będziesz utrzymywać u siebie optymistyczne nastawienie.
5. Zostań menedżerem projektów ds. zadań domowych.
Wielu rodziców ma wrażenie, że nie powinni mieć nic wspólnego z odrabianiem zadań domowych przez swoje dzieci. Ale rzeczywistość jest taka, że rodzice mogą monitorować, organizować, motywować i chwalić wysiłek wkładany w odrabianie zadań domowych w miarę jego wykonywania. Może to być szczególnie korzystne dla młodszych dzieci, które są przytłoczone swoją pracą. Możesz stworzyć listę rzeczy do zrobienia/zrobionych, opracować harmonogram i pomóc im ustalić kolejność wykonywania zadań. Podejmując w ten sposób pro-aktywną rolę, pomagasz dziecku angażować się i skupiać na swoich zadaniach, a Twoja obecność wysyła sygnał, że zadania domowe należy traktować poważnie.
6. Nagradzaj wysiłek i sukcesy
Możesz zaoferować konkretne nagrody za regularne wykonanie zadań domowych, takie jak, np. oglądanie ulubionego programu telewizyjnego lub granie w gry komputerowe. Takie „marchewki” (tj. nagordy) mogą zapewnić dodatkową motywację, której Twoje dziecko może z czasem potrzebować. Jeśli Twoje dziecko ma dużo pracy, wbuduj w harmonogram odrabiania zadań domowych przerwy na nagrody oraz przyjemności.
7. Rozwijaj meta-poznawcze umiejętności dziecka.
Pomóż mu zdecydować, które zadania domowe są trudne i mniej przyjemne, a które łatwe i zdecydowanie miłe, a następnie zachęć je do wykonania najpierw trudniejszych, aby mieć je „z głowy”. To świetna życiowa lekcja!
8. Rozbij duże zadania na mniejsze części
Duże zadania mogą być przytłaczające. Pomóż swojemu dziecku podzielić swoją pracę domową na mniejsze części (tzw. partie do zrobienia). Podkreśl, jak rozbijanie zadań w ten sposób sprawia, żeprzerażające zadania wydają się znacznie łatwiejsze do wykonania! To kolejna świetna życiowa lekcja dla nich!
W Thames British School Warsaw sukces Twojego dziecka jest również naszym sukcesem, a Ty możesz liczyć na pełne wsparcie naszych nauczycieli w edukacji swoich dzieci, jak również w procesie przyjaznego odrabiania przez nich zadań domowych. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o naszej misji, wizji edukacji oraz wartościach.